سوغاتی های بخش سرفاریاب

سوغاتی های بخش سرفاریاب را بهتر بشناسید/مسافران چه سوغاتی با خود ببرند.

گردوسرفاریاب یکی از بخش های در زمینه‌ی تولید گردو در استان کهگیلویه وبویراحمداست . شرایط جغرافیایی باعث شده تا گردوی این بخش به عنوان یکی از مرغوب‌ترین گردوهای استان شناخته شود و مشتریان زیادی در بازار گردوی استان داشته باشد. برداشت گردو در استان از نیمه‌ی اول شهریور شروع می‌شود و تا اوایل نیمه‌ی دوم مهر، ادامه دارد. 

عسل . عسل تولیدشده دربخش سرفاریاب ، از کیفیت بالایی برخوردار است . عمده دلیل مرغوبیت این عسل، تغذیه‌ی طبیعی زنبورها در بیشتر ایام سال به دلیل بهره‌مندی استان از پوشش گیاهی غنی در مراتع کوهستانی و جنگل‌های طبیعی است. کندوداران این بخش از اواخر خرداد، برداشت عسل از کندوها را شروع می‌کنند و این فعالیت تا پایان مرداد ادامه دارد. 

سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟

انگور :کشت انگور در بخش سرفاریاب ، هم به صورت کشت آبی و هم به صورت دیم‌کاری انجام می‌شود. برداشت انگور از اواسط مرداد دربخش سرفاریاب آغاز می‌شود.

گبه سوغات کهگیلویه و بویراحمد

گبه زیر اندازی است گره دار با پرزهای بلند. مواد طبیعی به کار رفته در بافت آن سبب می‌شود در مقابل آفتاب از مقاومت بسیار خوبی برخوردار باشد. موی بز یا نخ پنبه ای و پشم مواد تشکیل دهنده گبه هستند. اندازه گبه معمولاً با عرض ۱ تا ۵/۱ متر و طول ۲ تا ۵/۲ متر است . طرح‌های به کار رفته در گبه متنوع و معمولاً از روی نقش‌های ذهنی صورت می‌گیرد. طرح‌های هندسی، مربع و مستطیل و لوزی و نقش شیر از نقوش مهم به کار رفته در گبه‌های کهگیلویه و بویراحمد است.

گبه کهگیلویه و بویر احمد، نوعی فرش با پرزهای بلند و چند پوده است که ابعاد آن حدود ۱۵۰ در۲۲۰ سانتی متر می‌باشد. جنس پرزگبه‌های قدیمی از پشم خود رنگ و جنس تار آن مخلوط پشم و مو و پود آن از پشم بود.

صنایع دستی بخش سرفاریاب که به عنوان سوغات نیز شناخته شده است شامل قالی، گلیم، قالیچه های متنوع، خورجین، نمد، سفره محلی، سیاه چادر،،، خورجین ، توبره ، جاجیم، گبه و جاقرآنی است. که مختص به گذشته بوده است

 و سوغاتی های معروف و خوراکی این بخش شامل گردو، سیب، انگور، کشک، قره قورت، روغن حیوانی و عسل است.

 فروارده های کوهستانی بخش سرفاریاب که گاهی در سایر مکان ها کم یاب و نا یاب است نیز یکی دیگر از سوغات های این منطقه محسوب می شوند مهمترین این فروارده ها کارده، چویل، کرفس، قارچ کوهی، بیلهر، کنگر، کارده، لیزک و کره حیوانی است.

در کوه های بخش سرفاریاب انواع گیاه وجود دارد که تعداد زیادی از آنها به عنوان گیاهان دارویی شناخته شده هستند معروف ترین و پر کاربردترین این گیاهان دارویی شامل بومادران، بنشن، گل بابونه، گل لیزک و گل گاو زبان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *