زیبای های بخش سرفاریاب

سرفاریاب شهری در بخش سرفاریاب شهرستان چرام استان کهگیلویه وبویراحمد ایران است. روستای برآفتاب از توابع شهرستان کهگیلویه پس از ادغام با روستای اسلام‌آباد مشایخ به شهر تبدیل و به عنوان شهر سرفاریاب شناخته شد.

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۲٫۱۵۷ نفر (در ۵۱۷ خانوار) بوده است.

قدم زدن درباغ های زیباودیدنی بخش سرفاریاب رودخانه سادات درهرسن وسالی ودرهرفصلی ازسال لذت بخش است.به محض پاگذاشت درباغ تقوی حس وحال خانه های قدیمی سراسروجودتان راپرمی کند دراین باغ می توانیدبه راحتی نفس بکشید،ازخوردن صبحانه درزیردرختان گردووسیب درفصل بهاروتابستان وخوردن شام وناهاردرخانه های بسیارزیبای قدیمی دراین باغ لذت ببرید.

باغ تقوی سایه بانی ازدرختان بلندگردوداردکه گردشگران برای پارک وسیله نقلیه خود،دیگرنگرانی نخواهندداشت.

درفضل پاییزکه هواروبه سردی می رود،درختان زیبای باغ برگه های خودراهمچون قالیچه ای برزمین پهن می کندومسافرانی که قدم دراین باغ زیبامی گذارند به ترانه هایی که ازصدای خش خش برگ هابه گوش میرسدلذت برده وزیبایی فصل پاییزراباتمام وجودلمس می کنند.

برای استفاده ازاین مکان بسیارزیبا ولذت بخش می توانیدباما درتماس باشید

شماره تماس:۰۹۱۷۵۱۹۱۴۰۴

معرفی جاذبه‌های دیدنی سرفاریاب

*شهر سنگی سرفاریاب

همه بناهای موجود در این شهر باستانی از سنگ ساخته شده و در ساخت آن از هیچگونه ملاتی استفاده نشده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده و شواهد موجود «دلی یاسیر» تا دوره قاجاریه قابل سکونت بوده و مردمانی در آن زندگی می‌کردند، با این حال آن گونه که تاریخ گواهی می‌دهد در دوره صفویه این شهر یکی از پر رونق‌ترین دوره‌های تاریخی خود را سپری می‌کرد.

در این دوره مردمانی از اقوام ترکمن، لر و ترک در دلی یاسیر در کنار هم ساکن بودند.

*تیرآبگون

 روستای تیرآبگون بخش سرفاریاب ،در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد و محل اسکان قسمتی از ایل نوئی به نام مشایخ امامزاده سیدجلال‌الدین احمد(ع) است.

این روستا در دامنه‌های منتهی به کوه نیر(نور) بر پهنه‌ای مستقر شده و امامزاده‌ای در گوشه غربی روستا قرار دارد، هر چند تعداد سکنه این روستا به دلایلی از جمله پیشرفت شهری و رونق شهر‌نشینی کاسته شده اما هنوز ارادتمندان به این امامزاده همه اعیاد مذهبی خود را اینجا انجام می‌دهند.

بنای ساختمان بقعه امامزاده سیدجلال‌الدین چهارگوش شامل؛ حرم، ایوان و شبستان ۴ در ۳ متر که بر بالای آن گنبدی هلالی استوار شده است.

در فاصله حدود ۴۰ متری این امامزاده مرقد منور سید عابدین واقع شده که به شکل سنتی با سنگ و گچ ساخته شده است.

پس از گذشتن از دره‌لیر و پاده به روستای مندان می رسیم، روستای مندان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان چرام است که آثار به دست آمده و کشف شده باستانی در آن حکایت از آثار سکونت در دوره‌های ایلامی دارد.

روستای سواری نیز مسیر بعدی می باشد که از شمال به کوه نیر (نور)، از جنوب به رشته‌کوه‌های سیاه، از مشرق به آبادی آب ماهی و از مغرب به روستای گوشه محدود و منتهی می‌شود.

روستای پشت چنار از دیگر روستاهای بخش سرفاریاب است و در فاصله ۱۸ کیلومتر از بخش سرفاریاب قرار دارد.

پس از گذر از روستای سواری زیارتگاه امامزاده‌ای مظلوم در گوشه‌ای از روستای «گوشه» می باشد،امامزاده رجب در میان طبیعت بکر، انبوه درختان و جنگل‌های بلوط و جویبارهای زیبا، موقعیت سیاحتی و زیارتی خاصی به این روستا بخشیده است.

برای رسیدن به روستای شیخ‌هابیل باید از مسیر سرفاریاب عبور کرد؛ راه ارتباطی این روستا آسفالت و چشم‌اندازهای زیبای مسیر دل هر رهگذری را به خود جذب می‌کند.

عبور از تنگ زیبای پیرزال با جاذبه‌های دل‌نشین و طبیعت سرسبز روستاهای سواری، گوشه و مندان تا رسیدن به شیخ‌هابیل خستگی راه را از تن مسافران به در می‌کند.

برای رسیدن به روستای شیخ‌هابیل باید از مسیر سرفاریاب عبور کرد؛ راه ارتباطی این روستا آسفالت و چشم‌اندازهای زیبای مسیر دل هر رهگذری را به خود جذب می‌کند.

عبور از تنگ زیبای پیرزال با جاذبه‌های دل‌نشین و طبیعت سرسبز روستاهای سواری، گوشه و مندان تا رسیدن به شیخ‌هابیل خستگی راه را از تن مسافران به در می‌کند.

پس از زیارت امامزاده یحیی (ع) به سمت سردسیر سرفاریاب می رویم و با اتراق در تفرجگاه شرابگرو می توان خستگی راه را ازتن به درکنید

تنگه شراب گرو که به زبان محلی به آن «شرو گرو» می‌گویند در ۵ کیلومتری شهر سرفاریاب بعد از مقبره امامزاده حمزه قرار دارد.

این تنگه دره‌ای طولانی با درختان بسیار است و در هر فصلی، میوه خاص همان فصل را دارد.

جویباری بزرگ در این تنگه جاری بوده که از اول تنگه تا انتهای آن امتداد داشته و دارای آب بسیار گوارایی است.

برای رسیدن به سادات امامزاده علی (ع) از مناطق دیدنی دیگری نیز گذر کردیم که از جمله آنها می‌توان به جوخانه و آب حیات، پهنای لیلی، چله‌گاه و برد چهره اشاره کرد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد سنگی چند صد ساله است که با خاطرات ابا و اجدادی مردم روستای زیبای «مه‌گردی» برد چهره یا همان سنگ چهره در این استان گره خورده است.

برد چهره یا همان سنگ چهره در ۱۰۰ متری روستای متروکه مه‌گردی و بر فراز صخره‌ای به ارتفاع ۸۰۰ متر قرار دارد. سنگ چهره با ارتفاع دو متر و طول سه متر روی سنگی کوچک در حدود نیم متر قرار گرفته که محل اتصال این دو سنگ کمتر از ۳۰ سانتی‌متر است.

روستای سنگی و باشکوه چله‌گاه یکی از روستاهای کوچک از توابع بخش سرفاریاب شهرستان چرام است که در فاصله ۶۵ کیلومتری دهدشت و ۳ کیلومتری روستای رودخانه سادات قرار دارد.

وجه تسمیه روستای چله‌گاه از «چل» که به معنای سنگ است گرفته شده و چله‌گاه در گویش لری به جایی اطلاق می‌شود که تمام از سنگ باشد.

این روستای کوچک دارای سه خانوار است که با فرارسیدن بهار و کوچ عشایر تعداد اهالی آن به حدود ۱۰ خانوار می‌رسد.

امامزاده علی (ع) مربوط به سده هفتم و هشتم هجری قمری و در روستای امامزاده علی سادات از توابع بخش سرفاریاب واقع شده است.

این اثر با قدمتی ۷۰۰ ساله از معماری سنتی دوره صفویه برخوردار بوده و در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *