دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

دشت‌راق یکی از مناطق زیبا و رویایی استان کهگیلویه و بویراحمد است که با اقلیمی سردسیری با مساحتی بالغ بر ۵۰هزار هکتار و پوشش گیاهی متنوع همچون جاشیر، چویل، لاله واژگون، چوک ، خرکول، بیلهر، قارچ، ارزن،گینه شلال، بیشک، شهن و…..در ۸۵کیلومتری دهدشت قرار دارد.

دشت راق با ۲۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا ، بین دو کوه با نام های کوه باریک و کوه قوچی واقع شده است. دشت راق از شمال به دمه و میان تنگان، از جنوب به دیلگان، ازشرق به چنار و از غرب به رودخانه سادات و دلی می و کوه ساورز منتهی می شود.

طبیعت زیبا و بکر استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد دارای زیبایی‌های کم‌نظیری است که در فصل بهار این زیبایی‌ها دوچندان می‌شود.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

این زیبایی مثال زدنی بیش از هر چیز مرهون پوشش متراکم گیاه جاشیر است که گیاه غالب این منطقه بوده ودر فصل اردیبهشت و خرداد مانند فرشی سبز بر گستره دشت راق کشیده می شود.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

دشت‌راق از معدود مناطقی است که از گزند جاده‌های کوچک و بزرگ در امان مانده و همین موضوع باعث شده طبیعت این دشت زیبا و رویایی بکر بماند.

وجود انبوه گیاه جاشیر به عنوان گیاه غالب این منطقه و لاله‌های واژگونی که در گوشه و کنار این دشت قد کشیده‌اند زیبایی دوچندانی به این منطقه داده است.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

وجود گیاه جاشیر به عنوان یکی از خوراک‌های مغذی دام باعث شده که دامداران روستاهای دهستان سادات هر ساله در فصل اردیبهشت و خرداد سختی مسیر دسترسی به دشت‌راق را به جان بخرند و با گذر از مسیرهای صعب‌العبور خود را به این منطقه برسانند تا با برداشت گیاه جاشیر بخشی از خوراک زمستانی دام خود را تامین کنند.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

مشقات برداشت گیاه جاشیر زیر آفتاب سوزان و استنشاق دردناک اسانس این گیاه معطر و البته با خاصیت باعث شده که برداشت آن به یکی از مشقت‌بارترین کارها برای دامداران تبدیل شود، به گونه‌ای که دشت‌راق در میان کسانی که اقدام به برداشت جاشیر می‌کنند به « جهنم سبز» معروف شده است.

وجود چشمه ساران خنک و فراوانی چون چشمه سیب، چشمه وهل، چشمه چرنگی و ده ها چشمه دیگر از جاذبه های دیگر این منطقه بکر و دست نخورده است که در پایین دست آبشار تنگ مو( سر توفال) را به وجود می آورند.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

آبشار تنگ مو هم از آبشارهای زیبا استان کهگیلویه و بویراحمد است که به رغم همه شکوه و زیبایی‌هایی که دارد کمتر کسی حتی در استان از وجود چنین آبشاری با خبر است.

این آبشار که در میان بومیان منطقه سادات امامزاده علی به سرتوفال نیز مشهور است از نوع آبشار تنگ‌راه و صخره‌ای است که در ۸۰ کیلومتری شهر دهدشت و در مسیر دهدشت به یاسوج در تنگه‌ای زیبا و با شکوه به نام تنگ مو قرار دارد.

دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه

سرچشمه آب این آبشار از چشمه‌سارهای منطقه دشت راق و به ویژه چشمه چرنگی دشت راق است که پس از طی مسافت دو کیلومتری از صخره با ارتفاع ۳۰ متر به پایین می‌ریزند و آبشار زیبای تنگ مو را به‌وجود می‌آورند.

آبشار تنگ مو در جنوب روستای قریه آخوند و در شرق منطقه دلی مو واقع شده و برای رسیدن به این آبشار باید با پیاده‌روی در شیب ملایم و البته دارای مناظر طبیعی دیدنی تنگ مو را پشت سرگذاشت.

برای دسترسی به این آبشار باید حدود دو کیلومتر را پیاده‌روی و کوه پیمایی کرد ولی با رسیدن به آبشار زیبای تنگ مو جذابیت‌های اطراف آن خستگی از تن هر طبیعت دوستی بیرون می‌رود.

این آبشار در ابتدای سقوط پس از گذر از آبراهی به عرض یک متر در فاصله ۱۰ متری به صخره‌ای برخورد می‌کند و پس از آن نیز با فرودی دیگر بر روی چند تخته سنگ بزرگ به حوضچه‌ای کوچک می‌ریزد.

پوشش گیاهی متنوع، درختان سرسبز و نیز گیاهان معطر و دارویی در اطراف این آبشار بر جذابیت و زیبایی این آبشار افزوده است.

یکی دیگر از زیبایی‌های خاص این آبشار وجود شکاف‌ها و چین خوردگی‌هایی است که ناحیه پشتی مسیر سقوط آبشار قرار دارند و محلی مناسب برای اتراق و رفع خستگی طبیعت دوستان خواهد بود.

1 دیدگاه برای «دشت راق، رویایی سبز در دل طبیعت بکر کهکیلویه»

  • دی ۱۲, ۱۳۹۷ در t ۳:۰۵ ق.ظ
    Permalink

    سرفاریاب جاهای دیدنی وهوای خوبیم داره. حتما بارها اسمش ب گوشتون خورده، پیشنهاد میکنم حتما از این بخش دیدن کنید

    پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *